1) Sofisté

30. října 2016 v 17:05 | Anchor |  Filozofie starověkého Řecka a Říma
Sofisté patřili do vrcholného období řecké filozofie, které proběhlo na přelomu 5. a 4. století př. n. l. v Athénách. Jejich představitelé jsou Protagoras a Gorgias.

Slovo sofista znamená moudrý, vědoucí. Z toho bychom mohli usuzovat, že příslušníci této skupiny asi měli něco v hlavách (a to ne jen tak cokoli, ale přímo mozek) a že to i uměli používat. Správně. Jedině díky funkčním šedým buňkám mozkovým se mohli stát těmi vynikajícími řečníky, přemlouvači.

Oproti filozofům z 1. období starověké filozofie Řecka a Říma se místo na hledání pravdy soustředili na vemlouvání - na umění člověku něco vnutit, přinutit ho k něčemu (např. si něco koupit).

To ale nebyla jediná věc, kterou se odlišovali. Oni také dokonce šli proti myšlence filozofie - za vyučování si nechali platit! Ale mladí Athéňané, kteří se chtěli dostat k politické moci, a tak se potřebovali naučit mluvit a přesvědčovat, to zkousli.

***

Protagoras

První sofista, Protagoras, si samozřejmě jakožto příslušník této skupiny myslel, že pravdu má ten, kdo o ní druhé dokáže přesvědčit. Tou pravdou myslel konečnou pravdu, jelikož pravd je jinak ve skutečnosti více, jak ostatně sám uznal. Pravd je podle něj přesněji tolik, kolik je na světě lidí, jelikož každý člověk má jiný úhel pohledu kvůli jiným zkušenostem a schopnostem. Ale, jak už jsem psala, konečnou pravdu má podle Protagora ten, kdo o ní dokáže druhé přesvědčit.

***

Gorgias

Druhého sofistu, Gorgiase, najdete v učebnici Odmaturuj ze ZSV jen zmíněného jménem, blíže se o něm nerozepisují. Ale naše paní profesorka nám rozšířila vědomosti tím, že nám sdělila 3 Gorgiasovy nihilistické (nihilista = v nic nevěří, nic neuznává) úvahy:
  1. "Nic není."
  2. "I kdyby něco bylo, není to poznatelné (uchopitelné)."
  3. "I kdybychom to něco, co není, dokázali poznat, nebylo by to žádným způsobem sdělitelné."
Taky valíte oči nad těmito citacemi? Tak si je radši rychle zamáčkněte zpátky, protože jinak by vám v budoucnu mohly vypadnout nad některými větami filozofů, tuším. Mimochodem, neví se, jestli to Gorgias myslel vážně, nebo to od něj byla jen provokace.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama